Revizija novog izvješća o transakcijama s povezanim osobama

FOTO: CIND.GROUP.CAM.AC.UK

Odnosi i transakcije s povezanim osobama zahtjevna su i složena tema koju uređuje više propisa i računovodstveni standardi, ali i EU Direktiva i porezni propisi, a važna je jer njihov tretman i iskazivanje može utjecati na prikaz financijskog rezultata i financijskog položaja trgovačkog društva. Stoga se posebno ističe važnost izvještavanja, kontrole i revizije, kako bi korisnici financijskih izvještaja (dioničari odnosno članovi društva, investitori, kreditori, poslovni partneri – dobavljači i kupci…) donosili odluke na temelju potpunih i pouzdanih podataka i informacija.

Do zadnjih izmjena Zakona o trgovačkim društvima (ZTD) društva čije su dionice uvrštene na uređeno tržište radi trgovanja bila su dužna na svojim internetskim stranicama bez odgode objavljivati transakcije s povezanim osobama za koje je prema ZTD-u potrebna prethodna suglasnost nadzornog odbora. Također, uprava (izvršni direktori) ovisnog društva bili su i do sada dužni u roku od 3 mjeseca po proteku poslovne godine izraditi izvješće o odnosima s povezanim osobama, ako nije bio sklopljen ugovor o vođenju poslova, koje su revizori bili dužni revidirati.

Zadnjim izmjenama ZTD-a propisana je nova obveza uprave (izvršnih direktora) da jednom godišnje izrade izvješće o transakcijama s povezanim osobama, koje obveznici revizije moraju podvrgnuti reviziji. Također je propisano da se na izradu izvješća o transakcijama s povezanim osobama, njegovu reviziju i ispitivanje od strane nadzornog odnosno upravnog odbora na odgovarajući način primjenjuju odredbe propisane za izvješće o odnosima društva s povezanim društvima, te da je ta dva izvješća dopušteno objediniti.

Na tu novu obvezu revizore je upozorila Hrvatska revizorska komora, koja smatra da su prvi put za 2025. godinu dionička društva dužna sastaviti izvješće o transakcijama s povezanim osobama, pa će se revizija tih izvješća provoditi u 2026. godini. 

U izvješću o odnosima društva s povezanim društvima koje može uključivati i izvješće o transakcijama s povezanim osobama (a može ih se i odvojiti), trebaju se navesti svi pravni poslovi (i transakcije) koje je društvo u prethodnoj godini poduzelo s vladajućim društvom ili s njime povezanim društvima ili prema uputama u interesu tih društava, kao i sve druge radnje, koje je u protekloj godini prema uputama tih društava poduzelo ili propustilo poduzeti. Kod pravnih poslova moraju se navesti činidba i protučinidba, a kod ostalih radnji razlozi za njihovo poduzimanje te njima postignute prednosti i štete koje su nastale za društvo. U slučaju pokrivanja gubitaka mora se pojedinačno navesti kako je stvarno nadoknađen gubitak u poslovnoj godini ili za što je društvu bilo omogućeno da postavi pravni zahtjev.

Na kraju izvješća o odnosima društva s povezanim društvima i izviješća o transakcijama s povezanim osobama uprava (izvršni direktori) moraju sastaviti pisanu izjavu o tome je li društvo za svaki pravni posao prema okolnostima koje su bile poznate u trenutku kada je poduzet pravni posao ili neka radnja ili kada je ona propuštena, primilo odgovarajuću protučinidbu i nije li time što je neka radnja bila poduzeta ili propuštena došlo do štete. Ako je društvo pretrpjelo štetu, uprava mora navesti u izjavi je li mu ta šteta nadoknađena ili ne. Ova izjava unosi se i u izvješće o stanju društva, osim ako je između vladajućega i ovisnog društva sklopljen ugovor o prijenosu dobiti.

Revizor je zajedno s revizijom izvješća o stanju društva dužan provesti i reviziju izvješća o odnosima s povezanim društvima i reviziju izviješća o transakcijama s povezanim osobama, u opsegu koji je potreban za stjecanje razumnog uvjerenja. Pritom se treba očitovati o tome:

  1. jesu li navodi u tom (tim) izvješćima točni,
  2. nije li u pravnim poslovima koji se navode u izvješćima prema okolnostima koje su bile poznate u vrijeme kada su poslovi poduzimani vrijednost činidbe društva bila neprimjereno visoka, a ako je to bio slučaj, je li razlika u vrijednosti nadoknađena,
  3. ima li okolnosti koje bi glede mjera navedenih u izvješćima govorile za bitno drugačiju prosudbu od one koju je dala uprava, odnosno izvršni direktori.

U izvješće obavljenoj reviziji revizor treba uključiti i izjavu o odnosima i transakcijama s povezanim društvima čiji je sadržaj propisan ZTD-om. U izjavi mora navesti ako je utvrdio da godišnji financijski izvještaji, izvješće o stanju društva i izvješće o odnosima i transakcijama s povezanim društvima nisu potpuni, kao i ako smatra da se na njih ne mogu staviti prigovori.

Izvješće o odnosima i transakcijama s povezanim društvima ne objavljuje se javno, ali se revizorsko izvješće sa svim tim izvješćima i izjavama dostavlja upravi društva (izvršnim direktorima) koja ga mora dostaviti nadzornom, odnosno upravnom odboru. Odbor ga mora ispitati i zauzeti stav o rezultatima revizije, a u svom izvješću dužan je objaviti izjavu koju je dao revizor ili izričito navesti da je takvu izjavu revizor odbio dati. Na kraju svog izvješća o odnosima i transakcijama s povezanim društvima odbor treba izjaviti ima li prigovora na izjavu uprave (izvršnih direktora) i o tome je dužan izvijestiti glavnu skupštinu.

Na zahtjev nekoga od dioničara (ili člana d.o.o.-a) sud može odrediti da se posebno ispitaju poslovni odnosi društva s vladajućim društvom ili s nekim društvom koje je s njime povezano:

  1. ako je revizor ograničio ili odbio dati izjavu o odnosima s povezanim društvima,
  2. ako se nadzorni, odnosno upravni odbor izjasnio za to da treba staviti prigovore na izjavu uprave koju je ona dala na kraju svoga izvješća o odnosima s povezanim društvima,
  3. ako su uprava, odnosno izvršni direktori izjavili da je društvo bilo oštećeno određenim pravnim poslovima ili mjerama, a da mu šteta nije nadoknađena.

To se na odgovarajući način primjenjuje i na izviješće o transakcijama s povezanim društvima.

Upozoravamo da su ZTD-om propisane i mnoge druge potankosti vezano za odnose i transakcije s povezanim društvima te okolnosti kada vladajuće društvo i njegovi zakonski zastupnici, kao i članovi uprave (izvršni direktori) ovisnoga društva odgovaraju za štetu kao solidarni dužnici. Također, za štetu mogu odgovarati i članovi nadzornog (upravnog odbora) vladajućeg i ovisnoga društva, ako u slučaju pravnoga posla ili štetne radnje ne provjere izvješće o odnosima i transakcijama s povezanim društvima i o rezultatu te provjere ne obavijeste skupštinu.

Odgovornost revizora u reviziji financijskih izvještaja vezanim za odnose i transakcije s povezanim stranama uređena je MRevS-om 550 – Povezane strane, kao i primjena MRevS-a 315 (izmijenjen), 330 i 240 vezano uz  rizik značajnog pogrešnog prikazivanja u tim odnosima.

Podsjećamo da treba povesti računa i o poreznim aspektima transakcija s povezanim osobama, pa zainteresirane čitatelje upućujemo na članke u FIP-u i na TEB-ov priručnik Porezni aspekti grupe društava“.

----------

Osigurajte jednostavnu, brzu i praktičnu primjenu računovodstvenih, poreznih i ostalih propisa u praksi kroz neograničeno telefonsko savjetovanje, popuste na TEB-ovim seminarima i webinarima, stručne, aktualne i praktične članke, jedno pisano mišljenje i ostale pogodnostiDetaljne informacije o svim pogodnostima koje ostvarujete odabirom TEB-ovog sustava usluga i pretplatom na časopis „Financije, pravo i porezi“ pogledajte na:

Natrag